-
Phụ tùng PLC
-
Bộ phận nhẹ nhàng Nevada
-
Mô-đun ABB
-
PLC Triplex
-
PLC điện nói chung
-
Triconx DCS
-
Phụ tùng Honeywell
-
Mô-đun Woodward
-
Emerson Epro
-
Mô-đun Allen Bradley
-
Emerson Delta V DCS
-
Phụ tùng điện Schneider
-
Bộ phận Foxboro
-
Westinghouse ovation
-
Mô-đun Yokogawa
-
Mô-đun Bachmann
-
PLC Hima
-
Mô-đun Siemens
-
Mô-đun BR
-
Phụ tùng DCS
-
MEGT VBM
-
Các công cụ có thể sử dụng
-
RahmatNhà cung cấp và người bạn tốt nhất của chúng tôi Brown Luo, Cảm ơn sự phục vụ chu đáo của cô ấy! Chúng tôi rất vinh dự được hợp tác với một công ty tốt như vậy! -
Linda VelichovaChúng tôi hợp tác với công ty Sumset International Trading Co., Limited nhiều năm. Họ là đối tác tốt của chúng tôi và luôn cung cấp giá tốt nhất và dịch vụ tốt đẹp! -
Mohammed KhanCông ty Sumset International Trading Co., Limited là một đối tác đáng tin cậy, chúng tôi nhập khẩu hàng hóa từ nó. Nhận được các sản phẩm chất lượng tốt và dịch vụ kịp thời. Nó sẽ là đối tác lâu dài của chúng tôi!
CS513 3BSE000435R1 ABB Communication Module IEEE 802.3 LAN-Module
| Thương hiệu | ABB | Số mô-đun | CS513 3BSE000435R1 |
|---|---|---|---|
| Danh mục | Mô-đun LAN IEEE 802.3 CS513 | Giá bán | $ 1700 |
| Tình trạng | trong kho | Nguồn gốc | Thụy Điển |
| Thời gian dẫn | 3-5 ngày làm việc | Warrenty | 1 năm |
| Cân nặng | 1kg |
CS513 3BSE000435R1 ABB Communication Module IEEE 802.3 LAN-Module
Description:
The CS513 3BSE000435R1 is an IEEE 802.3 LAN module designed for ABB Advantox and S100 I/O systems. Specifically engineered for industrial automation environments, this module serves as an ideal bridge between traditional ABB I/O systems and modern industrial Ethernet networks.
With its high compatibility, strong interference resistance, and plug-and-play capabilities, this module supports Ethernet communication protocols to enable stable data exchange between control systems and host computers, HMIs, PLCs, and other Ethernet devices. As a result, it is widely used in process control, Manufacturing Execution Systems (MES), and Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA) systems.
![]()
| Technical Features | Suitable Environments |
| Compliant with the IEEE 802.3 standard | Wide operating temperature range (0–60°C), capable of withstanding harsh industrial environments |
| Simple, lightweight, and easy to install | Compatible with control systems such as ABB Advant OCS, MasterPiece 200, and S100 I/O. |
| High data transmission stability | Can replace existing non-Ethernet communication modules, enabling upgrades to legacy systems |
| Clear diagnostics and status indicators | Standard control cabinet installation, seamlessly integrated with ABB I/O modules. |
| Easy to maintain |
Features:
Case Study:
An automotive parts manufacturer upgraded its production line data acquisition system by switching to the CS513. The factory’s original ABB S100 I/O system used serial communication, resulting in slow data upload speeds that struggled to meet the real-time scheduling requirements of the MES system.
After the upgrade: the data acquisition cycle was reduced from 2 seconds to 50 milliseconds; real-time integration with the MES system was achieved; and the response time for equipment failure alarms improved by 80%.
| Product Details | |
| Brand Name | ABB |
| Model | CS513 |
| Ordering information | 3BSE000435R1 |
| Catalog Description | CS513 IEEE 802.3 LAN-Module |
| Gross Weight/Shipping Weight | 2.2 lbs / 35.2 oz / 1kg |
| Packing Size | 16cm x 16 cm x 12 cm |
| Country of Origin | Sweden |
| HS Code | 8537101190 |
| Lead Time | In Stock |
| Shipping Port | Xiamen |
| Payment | T/T |
| Sales Price | $1700 |
| Warranty | 12 months |
| Lead time | 3-5 work days |
| Courier partners | DHL, UPS, TNT, FedEx and EMS |
Datasheet Link:ABB CS513 3BSE000435R1.pdf
| Product Code | Model |
|---|---|
| CI840A 3BSE041882R1 | SPDSO14 |
| CI840 3BSE022457R1 | SPFCS01 |
| CI853K01 3BSE018103R1 | SPFEC12 |
| DI814 3BUR001454R1 | SPHSS13 |
| CI851K01 3BSE018101R1 | SPNPM22 |
| AI830 3BSE008518R1 | SPSED01(SED01) |
| AI830A 3BSE040662R1 | CP800 |
| AI845 3BSE023675R1 | IMASI13 |
| AI895 3BSC690086R1 | HC800 |
| AO810V2 3BSE038415R1 | BRC400 |

