-
Phụ tùng PLC
-
Bộ phận nhẹ nhàng Nevada
-
Mô-đun ABB
-
PLC Triplex
-
PLC điện nói chung
-
Triconx DCS
-
Phụ tùng Honeywell
-
Mô-đun Woodward
-
Emerson Epro
-
Mô-đun Allen Bradley
-
Emerson Delta V DCS
-
Phụ tùng điện Schneider
-
Bộ phận Foxboro
-
Westinghouse ovation
-
Mô-đun Yokogawa
-
Mô-đun Bachmann
-
PLC Hima
-
Mô-đun Siemens
-
Mô-đun BR
-
Phụ tùng DCS
-
MEGT VBM
-
Các công cụ có thể sử dụng
-
RahmatNhà cung cấp và người bạn tốt nhất của chúng tôi Brown Luo, Cảm ơn sự phục vụ chu đáo của cô ấy! Chúng tôi rất vinh dự được hợp tác với một công ty tốt như vậy! -
Linda VelichovaChúng tôi hợp tác với công ty Sumset International Trading Co., Limited nhiều năm. Họ là đối tác tốt của chúng tôi và luôn cung cấp giá tốt nhất và dịch vụ tốt đẹp! -
Mohammed KhanCông ty Sumset International Trading Co., Limited là một đối tác đáng tin cậy, chúng tôi nhập khẩu hàng hóa từ nó. Nhận được các sản phẩm chất lượng tốt và dịch vụ kịp thời. Nó sẽ là đối tác lâu dài của chúng tôi!
CI840 3BSE022457R1 ABB I/O S800 System Fieldbus Communication Interface Module
| Thương hiệu | ABB | Số mô-đun | CI840 3BSE022457R1 |
|---|---|---|---|
| Giao thức truyền thông | PROFIBUS DP-V1 | Giá bán | $400 |
| Tình trạng | trong kho | Nguồn gốc | Thụy Điển |
| Thời gian dẫn | 3-5 ngày làm việc | Warrenty | 1 năm |
| Cân nặng | 1kg |
| Parameter | Description |
| Product Type | Profibus Communication Interface Module |
| Communication Protocol | Profibus DP (V0/V1) |
| Interface Type | Standard Profibus D-sub 9-pin (RS-485) |
| Compatible Systems | S800 I/O (4.0/4.1/5.0/5.1), 800xA, Compact Product Suite |
| Net Weight | 0.33 kg |
The CI840 3BSE022457R1 is a Profibus communication interface module in ABB’s S800 I/O series. It serves as a communication gateway between the S800 I/O station and the Profibus DP master, supporting a distributed I/O architecture. This product is classified as a Communication Module and is primarily used for communication tasks in S800 I/O versions 4.0, 4.1, 5.0, and 5.1 within the 800xA and Compact Product Suite control systems.
It serves as a replacement part for maintenance, reuse, functional updates, or capacity upgrades. Its core value lies in maintaining the communication capabilities of legacy automation systems at the lowest possible cost; it is a key component for extending equipment life cycles and avoiding large-scale upgrades.
Why Choose the CI840 3BSE022457R1?:- The Only Authorized Replacement Part: For older S800 I/O systems manufactured before 2017, ABB offers only this Exchange model as a replacement. Other models may be incompatible or violate environmental regulations.
- Keep Your System Running: Avoid production line downtime caused by communication module failures and extend the return on investment for your existing assets.
- Low-Cost Upgrade Solution: Replacing the CI840 is extremely cost-effective and requires no modifications to the control program.
- Fast Delivery: Ample stock currently available
| Product Details | |
| Brand Name | ABB |
| Model | CI840 |
| Ordering information | 3BSE022457R1 |
| Communication protocol | PROFIBUS DP-V1 |
| Gross Weight/Shipping Weight | 2.2 lbs / 35.2 oz / 1kg |
| Packing Size | 16cm x 16 cm x 12 cm |
| Country of Origin | Sweden |
| HS Code | 8537101190 |
| Lead Time | In Stock |
| Shipping Port | Xiamen |
| Payment | T/T |
| Sales Price | $400 |
| Warranty | 12 months |
| Lead time | 3-5 work days |
| Courier partners | DHL, UPS, TNT, FedEx and EMS |
Datasheet Link:ABB CI840 3BSE022457R1.pdf
![]()
| CI840A 3BSE041882R1 | SPDSO14 |
| CI840 3BSE022457R1 | SPFCS01 |
| CI853K01 3BSE018103R1 | SPFEC12 |
| DI814 3BUR001454R1 | SPHSS13 |
| CI851K01 3BSE018101R1 | SPNPM22 |
| AI830 3BSE008518R1 | SPSED01(SED01) |
| AI830A 3BSE040662R1 | CP800 |
| AI845 3BSE023675R1 | IMASI13 |
| AI895 3BSC690086R1 | HC800 |
| AO810V2 3BSE038415R1 | BRC400 |
| AO820 3BSE008546R1 | IMMFP02 |
| AO820-EA 3BSE008546R2 | IMMFP12 |
| CI801 3BSE022366R1 | INNIS01 |
| CI801-EA 3BSE022366R2 | INNIS11 |
| CI858K01 3BSE018135R1 | INNIS21 |
| DI801 3BSE020508R1 | INICT13A |
| DI840 3BSE020836R1 | CRBX01 |
| DI880 3BSE028586R1 | SPIET800 |
| DO801 3BSE020510R1 | SPNIS21 |
| DO802 3BSE022364R1 | ... |
Contact Person: Nelly Yang
Email: sales12@htechplc.com
Phone/Skype/Whatsapp: +86 18060985064
Email us now for competitive pricing and professional service!

