-
Phụ tùng PLC
-
Bộ phận nhẹ nhàng Nevada
-
Mô-đun ABB
-
PLC Triplex
-
PLC điện nói chung
-
Triconx DCS
-
Phụ tùng Honeywell
-
Mô-đun Woodward
-
Emerson Epro
-
Mô-đun Allen Bradley
-
Emerson Delta V DCS
-
Phụ tùng điện Schneider
-
Bộ phận Foxboro
-
Westinghouse ovation
-
Mô-đun Yokogawa
-
Mô-đun Bachmann
-
PLC Hima
-
Mô-đun Siemens
-
Mô-đun BR
-
Phụ tùng DCS
-
MEGT VBM
-
Các công cụ có thể sử dụng
-
RahmatNhà cung cấp và người bạn tốt nhất của chúng tôi Brown Luo, Cảm ơn sự phục vụ chu đáo của cô ấy! Chúng tôi rất vinh dự được hợp tác với một công ty tốt như vậy! -
Linda VelichovaChúng tôi hợp tác với công ty Sumset International Trading Co., Limited nhiều năm. Họ là đối tác tốt của chúng tôi và luôn cung cấp giá tốt nhất và dịch vụ tốt đẹp! -
Mohammed KhanCông ty Sumset International Trading Co., Limited là một đối tác đáng tin cậy, chúng tôi nhập khẩu hàng hóa từ nó. Nhận được các sản phẩm chất lượng tốt và dịch vụ kịp thời. Nó sẽ là đối tác lâu dài của chúng tôi!
VSB300 600-009 Terminal Block Equipped With The VSV30x Series Monitoring Modules
| Thương hiệu | Khác | Số mô-đun | VSB300 |
|---|---|---|---|
| Số đặt hàng | 600-009 | Giá bán | $ 2500 |
| Tình trạng | trong kho | Nguồn gốc | Trung Quốc |
| Thời gian dẫn | 3-5 ngày làm việc | Warrenty | 1 năm |
| Cân nặng | 1kg |
The VSB300 600-009 is a dedicated terminal base designed for the VibroSmart® Distributed Monitoring System (DMS) to house VSV30x series monitoring modules (including the VSV301 600-034 and VSV300). With configuration storage, hot-swap capability, flexible communication, and power distribution, it enables the VSV30x series monitoring modules to deliver maximum reliability and maintainability in heavy industrial applications such as power plants, oil and gas, marine, and paper manufacturing.
The base features DIN rail mounting and a robust construction, making it suitable for industrial sites, control cabinets, and hazardous areas (Ex Zone 2). It not only provides all input/output (I/O) interfaces but also incorporates non-volatile memory to store the complete configuration information of the connected modules, supporting hot-swapping and automatic configuration recovery.
- Designed specifically for the VSV30x series: Perfectly compatible with the VSV301 and VSV300 monitoring modules, featuring mechanical key codes to prevent incorrect insertion
- Hot-swap support: Modules can be replaced without powering down the system, and configurations are automatically restored from the base unit
- Non-volatile configuration storage: The base unit's built-in memory retains module configurations, significantly reducing downtime
- Side Bus Connectors (J10/J11): Adjacent modules communicate directly without the need for an Ethernet cable
- Ethernet Interfaces (Eth1/Eth2): Supports 100BASE-TX with a maximum distance of 100 meters
- DIP switches are used to select the active SBUS port (Side Bus or Ethernet)
| Advantage | Description |
|---|---|
| High Availability | Hot-swappable modules + redundant power supplies + redundant communication, minimizing system downtime |
| Flexible Deployment | Modules can be installed side-by-side (no network cables) or separately (via Ethernet), adapting to different cabinet layouts |
| Reduced Cabling Costs | Side-bus distribution of power and signals minimizes external cables |
| Configuration Security | Non-volatile memory + module locking + mechanical key codes prevent accidental operation |
| Comprehensive Certifications | Complies with major global industrial and explosion-proof standards, facilitating export and project acceptance |
| Brand Name | Other |
| Model | VSB300 |
| Ordering Information | 600-009 |
| Catalog | Vibration Monitoring |
| Gross Weight/Shipping Weight | 2.2 lbs / 35.2 oz / 1kg |
| Packing Size | 16cm x 16 cm x 12 cm |
| Country of Origin | China |
| HS Code | 8537101190 |
| Lead Time | In Stock |
| Shipping Port | Xiamen |
| Payment | T/T |
| Sales Price | $2500 |
| Warranty | 12 months |
| Lead Time | 3-5 work days |
| Courier Partners | DHL, UPS, TNT, FedEx and EMS |
We are the supplier for industrial automation spare parts. We specialize in PLC module, DCS card pieces, ESD system card pieces, vibration monitoring system card pieces, steam turbine control system module, gas generator spare parts. We have established relationships with famous PLC DCS product maintenance service providers worldwide.
CE110 | AS-022/050| EA402 | EA403| EA902 | IPC704 | IQS450 | IQS452| IQS900 | TQ902| TQ401 | TQ402 | TQ403 | TQ412| CA901 | CP216| IQ900 | CE311 | IPC704 | CA202| CA306 | IOC4T| MPC4 | CMC16 | IOC16T | RPS6U| CPUM | IOCN| XIO16T | ABE042 | RLC16 | ...

